Уряд має зважено підійти до видатків на субсидії – дослідження DiXi Group

30 вересня 2016

Аналітичний центр DiXi Group публікує третю із записок у серії порівняльних досліджень того, як працюють енергоринки України та країн ЄС. Робота присвячена аналізу механізмів державної підтримки вразливих споживачів енергоресурсів в ЄС та Україні.

Найбільш поширеним механізмом в ЄС є не фінансова підтримка споживача з боку держави, а індивідуальна робота уповноважених органів. Така практика унеможливлює автоматичні рішення про відключення домогосподарств від газових та електромереж.

Серед найпоширеніших фінансових механізмів підтримки вразливих домогосподарств у країнах ЄС застосовується надання пільг (знижок) на кінцеву вартість спожитих ресурсів та адресні субсидії. Рідше держави дають безкоштовно певні обсяги ресурсів споживачу або власним коштом забезпечують енергоефективними базовими приладами.

Для захисту вразливих споживачів в Україні також застосовують адресні субсидії та пільги, але варто звернути увагу на частку таких споживачів. Станом на вересень 2016 року в Україні налічується 40% домогосподарств-отримувачів субсидій. Натомість у країнах ЄС лише 5-8% домогосподарств вважаються вразливими і такими, що потребують підтримки.

Такий розрив є наслідком низки факторів, у тому числі приведення цін на енергоресурси до економічно обґрунтованих, проте уряд відповідним чином реагує на потреби населення і згладжує наслідки росту тарифів. Кінцеві витрати споживачів на оплату комунальних послуг з 2014 до 2016 року зросли на 62% – в той час, як передбачені витрати на підтримку вразливих споживачів у видатковій частині держбюджету зросли у 7 разів.

Представлений Кабміном у вересні проект Державного бюджету на 2017 рік передбачає ще більші витрати на виплату субсидій, а саме 51 млрд. грн. – у порівнянні із 42 млрд. грн. у 2016 році. При цьому, майже не збільшено витрат на енергоефективні заходи: у 2016 році – 790 млн. грн., у 2017 році – 800 млн. грн.

"На нашу думку, непропорційне збільшення витрат на субсидування населення із майже незмінним рівнем видатків на енергоефективні заходи не є раціональним рішенням, яке уряду варто переглянути. Необхідно запроваджувати інші способи підтримки незаможних домогосподарств. Частка вразливих споживачів, які отримують субсидії, має бути поступово скорочена до середнього рівня в ЄС", – наголосив аналітик DiXi Group Андрій Білоус.

DiXi Group сподівається, що наші дослідження допоможуть кожному зацікавленому швидко розібратися і зорієнтуватися у ситуації. Ці студії покликані надати дебатам про реформи ринків газу та електроенергії в Україні нового поштовху, підвищити їх професійний рівень. Факти, а не міфи чи уявлення про ідеальний світ мають лягти в основу цих дискусій.

Записка підготовлена DiXi Group у рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд "Відродження" (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

 

Ознайомитися з запискою можна за посиланням

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG