Учасники ринку і влада обмінялися думками щодо управління газорозподільних мереж

10 квітня 2017

Про те, як вирішувати наявну в Україні проблему управління газорозподільних систем (ГРС), говорили на круглому столі, організованому аналітичним центром DiХi Group 7 квітня. В ході заходу було представлено аналітичну записку, підготовлену DiХi Group, щодо проблематики управління державними ГРС, яка покликана дати особам, що приймають рішення, підґрунтя для побудови нової моделі.

Програма заходу передбачала обговорення двох блоків: законодавство і регулювання щодо державних газорозподільних мереж та питання ведення бізнесу за нової моделі управління мережами з точки зору учаcників ринку.

Найбільш жваву дискусію викликали саме питання підключення до ГРС, оцінки майна різної форми власності, створення ринку газу та формування тарифів на транспортування і розподіл газу, структура виробничо-технологічних витрат тощо.

На початку заходу народний депутат, секретар Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Вікторія Войціцька озвучила проблемні моменти нинішнього законодавчого регулювання та ціноутворення на газ для кінцевих споживачів.

Значну увагу всіх присутніх отримало питання плати за підключення до газорозподільних мереж. Чи зросте платіжка за газ для кінцевого споживача? За словами радника голови НКРЕКП Антона Гудаченка, мережі мають експлуатуватися на платній основі. «Держава буде отримувати гроші за державне майно, приватний власник буде отримувати кошти за своє майно», зазначив представник НКРЕКП. При цьому, регулятор виступає за те, щоб плата за користування ГРС йшла безпосередньо у бюджет, без посередників. Як було зазначено, НКРЕКП підготувала зміни до Закону "Про ринок природного газу", де буде передбачено впровадження нових алгоритмів розподілу коштів для постачальників.

В той же час, Антон Гудаченко запевнив, що при впровадженні плати за послуги з розподілу газу, для кінцевого споживача підвищення зведеної платіжки немає. Він також наголосив, що за останні два роки розподільний тариф не змінювався. Пан Гудаченко зазначив, що тариф наразі покриває тільки планові виробничо-технологічні втрати, при цьому позапланові втрати, за які платять облгази, становлять 20-30%.

Директор Департаменту управління державною власністю Мінекономрозвитку Олена Дьяченко нагадала про законопроект №5558 щодо забезпечення використання газорозподільних систем та постанову уряду, яка зобовʼязує провести інвентаризацію і паспортизацію ГРС, аби перевести їх на платне використання. За її словами, впровадження нового підходу до визначення ціни газу є кроком у подоланні монополії постачальників.

Голова відділу "Газ" Секретаріату Енергетичного Співтовариства Предраг Груджичіч у skype-включенні розповів про вимоги законодавства ЄС щодо розподільних тарифів і тарифів за "вхід" у ГТС. Зокрема, він наголосив, що різні тарифи за "вхід" в ГТС для видобувників газу не є фактом дискримінації: "Сьогодні в Європі ми маємо практику диференціації тарифів за "вхід" за двома групами: транскордонні та внутрішні. Країни, що ставлять пріоритет у розвитку свого газовидобутку, до прикладу Хорватія і Сербія, встановлюють більш низький тариф для власної газовидобувної промисловості".

Про паспортизацію та інвентаризацію ГРС розповів начальник відділу моніторингу та аналітики нафтогазових ринків Департаменту нафтогазового комплексу Міненерговугілля Владислав Рамазанов. Відповідні заходи, каже чиновник, уже передбачені постановою уряду №95. Метою процесу, за його словами, є створення єдиного обліку та моніторингового контролю таких газопроводів.

За якнайшвидшу паспортизацію виступив і Олег Діденко, директор Філії «Центр метрології та газорозподільних систем» НАК «Нафтогаз України». «Ми за прозору паспортизацію, оцінку майна та дохід на вкладений капітал – для використання та розвитку ГРС», заявив він.

Експлуатація газотранспортних мереж потребує догляду. Питання оцінки технічного стану розподільних газопроводів розкрила Ольга Гопаченко, науковий співробітник з економічних питань ТОВ «Нафтогазбудінформатика».

Своє бачення питання впровадження плати за користування мережами та питання власності ГРС висловили і гравці ринку. Присутні на круглому столі заступник голови Альянсу «Нова енергія України» Мирослав Бондар, голова Асоціації газового ринку Олександр Овдієнко, голова правління ПАТ «Вінницягаз» Олександр Кривак звернули увагу на практичні моменти діяльності операторів ГРС. Зокрема, за словами пана Кривака, державне майно зараз потребує суттєвої модернізації, і в це, відповідно, зараз вкладаються чималі кошти. «Слід прислухатися до облгазів. Ми не “викопуємо” газову трубу, а її обслуговуємо», – наголосив він.

За підсумками заходу учасники погодилися, що першочерговим кроком є проведення інвентаризації та паспортизації газорозподільних мереж, а також схвалення чітко визначеної моделі управління мережами, яка би забезпечила їх модернізацію, однак не була би надто обтяжливою для кінцевих споживачів.

Круглий стіл було проведено в рамках проекту "Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до іммплементації Угоди про Асоціацію", який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду "Відродження". Проект реалізує ГО "Діксі груп" спільно з Ресурсно-аналітичним центром "Суспільство і довкілля", ВГО "Громадянська мережа "Опора", Асоціацією "Європейсько-Українське енергетичне агентство" та ГО "Енергетична Асоціація України", а також за участі незалежних експертів.

Переглянути фотозвіт із заходу можна за посиланням

 
НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG