Створення системи контролю за держдопомогою стане ключовим кроком до поліпшення конкурентного середовища в енергетиці – експерти

28 вересня 2016

Експерти вважають, що ключовим заходом для поліпшення конкурентного середовища в енергетиці стане створення системи контролю Антимонопольним комітетом України за державною допомогою. 

Про це йшлося під час  круглого столу «Конкуренція в енергетиці як інструмент залучення інвестицій в Україну», організованого експертною коаліцією «Енергетичні реформи».

«АМКУ наразі викликає багато запитань в контексті набуття чинності  у серпні 2017 року Закону «Про Державну допомогу суб’єктам господарювання», згідно якого АМКУ буде регулювати надання державної допомоги суб’єктам господарювання у секторі енергетиці. Завдяки підтримці ЄС, АМКУ здійснила значний прогрес в імплементації зобов’язань у сфері конкуренції, але найбільші кроки ще попереду», - сказала директор ЄУЕА Валеннтина Белякова.

«Існує дуже хибна думка, якщо мова йде про конкуренцію, то одразу говорять тільки про АМКУ. Якщо щось негаразд з конкуренцією, то безпосередньо всі дії мають бути спрямовані з боку Комітету. Але хочу зазначити що ефективне конкурентне середовище може функціонувати тільки за наявності трьох основних складових: єдина державна політика, спрямована на розвиток конкуренції в тому чи іншому секторі, ефективне регулювання ринку та ефективна система захисту конкуренції», - зазначила перший заступник Голови АМКУ, державний уповноважений Марія Ніжнік. «В ідеалі держава має дотримуватись конкурентного нейтралітету.  Але в реальному житті держава схильна підтримувати саме державні підприємства. Ця практика діє в багатьох країнах», - продовжила думку Державний уповноважений Антимонопольного комітету України Анна Артеменко.

«В ЄС ми не надаємо допомогу компаніям, якщо вони не можуть аргументувати, чому мають отримувати субсидії. В наших країнах проти неконкурентних умов на ринку діє Регулятор та застосовується принцип визначення колективного домінування на ринку», - поділився досвідом Перший секретар Представництва ЄС в Україні Хосе Мануель Ернандес. 

Дослідження DiXi Group «Законодавство та практика: ще (не) так з АМКУ?»  засвідчило, що станом на вересень 2016 року АМКУ та співвиконавці (Мінекономрозвитку, Мін’юст) виконали 3 із 5 пунктів урядового плану з імплементації зобов’язань у сфері конкуренції. Водночас, ключовим аспектом стане набуття чинності у серпні 2017 року Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», який покладає на АМКУ нову функцію регулювання надання державної допомоги суб’єктам господарювання, що ведуть свою діяльність у секторі енергетики.

Учасники ринку, в свою чергу заявили, що на разі ринок газу є єдиним повноцінним конкурентним ринком в Україні і цей успіх необхідно розвивати на ринку інших енергетичних продуктів, таких як електроенергія і вугілля. Між тим прозорі конкурентні ринки енергетики є ключовими для залучення інвестицій в стратегічно важливу сферу економіки країни.

«Я вважаю, що найперше у нас – законодавчі проблеми, які існують не тільки у вигляді законів, а й інших нормативно-правових документів, які фактично не дають гарантій недержавному інвестору щодо можливості вкладати великі гроші і постійно вкладати гроші в енергетику України. Всі інвестори просять сказати чи буде стабільність законодавча, чи даватиме держава додаткові гарантії», - заявив Директор департаменту стратегії й розвитку ПЕК та інвестиційної політики Міненерго Олександр Пономаренко.

Насамкінець, експерти ще раз наголосили на необхідності пришвидшити процес імплементації зобов’язань Угоди про Асоціацію з ЄС в частині конкуренції, особливо щодо створення повного реєстру схем державної допомоги, розроблення критеріїв оцінки та відбору отримувачів державної допомоги.

Довідково:

Моніторинг виконання зобов’язань України здійснюється в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Серед ключових цілей проекту є сприяння громадському діалогу для належної імплементації Європейських реформ енергетики та довкілля; а також інформування українського суспільства про значення та потенційні вигоди Європейських реформ в енергетиці та довкіллі.

Знайти і завантажити моніторингові звіти з виконання Україною Угоди про Асоціацію у сферах енергетики та довкілля за червень-серпень  2016 року можна на сайті «Енергетичні реформи» (http://enref.org/).

Моніторинг здійснюється в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду "Відродження".

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG