США приєдналися до світової тенденції щодо оприлюднення інформації у видобутку

15 липня 2016

У світі все більше країн приєднуються до ініціативи по розкриттю детальної інформації у видобувних галузях. Так, один з найбільших ринків у світі –США – нарешті імплементував норми про проектну звітність, що були прийняті у Законі Додда-Френка ще шість років тому.

Цей крок означає, що найбільші видобувні ринки світу прагнуть до відкритості та прозорості, а громадськість має можливість оцінити роботу своїх урядів в контексті правильності використання коштів, отриманих від видобувних компаній у вигляді рентних платежів та податків.

Як показує досвід, лише запровадження норм з прозорості на законодавчому рівні може гарантувати їх дотримання видобувними компаніями. За даними Інституту управління природними ресурсами (NRGI), такі компанії як Exxon Mobil і Chevron, які виступали проти розкриття інформації, після набуття чинності закону будуть зобов’язані розкривати необхідні дані.

Для прикладу, публікація інформації Royal Dutch Shell у квітні цього року відповідно до британського законодавства показало, що компанія отримала значний обсягповернення податків у США і Великобританії в 2015 році, а також дозволило громадянам на Філіппінах поставити запитання до свого уряду про використання доходів від великого нафтового проекту.

Прийняття норм Закону Додда-Френка означає, що великі гравці галузі, такі як ExxonMobil, Chevron і Vale будуть розкривати детальну інформацію на рівні проекту для всіх платежів у розмірі 100 тис. доларів і більше. Компанії почнуть звітувати по платежах у всіх звітних періодах, що закінчуються після 30 вересня 2018 року.

Угромадській коаліції PWYP у США висловили своє незадоволення, оскільки вони стурбовані тим, що Комісія з цінних паперів та бірж зобов'язала компанії звітувати лише через два роки. Окрім того, положення допускає затримку звітності до одного року по платежах, що стосуються діяльності з розвідки природних ресурсів.

Незважаючи на це, PWYP у США таNRGI позитивно оцінюють прийняття відповідних правил. "Це рішення правило знаменує кінець епохи секретності", заявила Суніта Каймал, головна операційна директорка NRGI, "Ми досі аналізуємо деталі, але зрештою громадяни будуть "озброєні" інформацією, необхідною для боротьби з корупцією і контролю уряду, що відповідає за природні ресурси від їх імені. Ці правила також дадуть інвесторам важливе джерело інформації для того, щоб управляти ризиками на нестабільних ринках сировини".

У громадській коаліції PWYP у США підкреслили важливість відкритості для інвестиційного клімату. “Прийняття правил надасть інвесторам інструменти, необхідні для оцінки і зниження ризиків на волатильному ринку видобувних ресурсів, а також надасть громадянам можливість слідкувати за тим, як уряд розпоряджається доходами від цих ресурсів", заявила директор PWYP у США Яна Морган.

Прийняття правил щодо проектної звітності у США є деякою мірою унікальною подією: на відміну від європейських і канадських правил, вимоги Комісії з цінних паперів та бірж включають цільове звільнення від розкриття інформації, яке дозволяє компаніям відстрочити на один рік подачу звітності, пов'язуючи це з розвідкою покладів.

Правила, що вимагають публічного розкриття платежів на рівні проекту,запроваджені в Європейському Союзі (в тому числі Великобританії), Норвегії та Канаді.Для України прийняття подібного законодавства є вкрай важливим, враховуючи, що видобуток енергоресурсів є однією з найбільш корумпованих і закритих сфер.

Так, перший звіт України за стандартом Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) показав, що певна частина видобувних компаній не готова до відкритого та прозорого ведення бізнесу і не буде відкривати інформацію щодо своєї діяльності, доки ця вимого не буде закріплена на законодавчому рівні. Окрім того, відповідні зобов’язання щодо підзвітності повинні стосуватися не лише для нафтогазової сфери, а і для видобутку вугілля, залізної руди, інших критично важливих галузей.

Законопроект “Про розкриття інформації у видобувній галузі”, нещодавно внесений до Верховної Ради групою депутатів, також передбачає звітування на рівні проектів та регулюватиме розкриття бенефіціарних власників. Робота над документом велася робочою групою при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості за участі секретаріату ІПВГ в Україні та аналітичного центру DiXi Group за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Законопроект підтримано профільними комітетами для прийняття у першому читанні.

Покращення фінансового управління, обліку, підвищення інвестиційного клімату та посилення засобів у боротьбі з корупцією – це головні наслідки впровадження нового законодавства. Прийняття законопроекту дасть змогу позиціонувати Україну як таку, що підтримує світові тенденції прозорості та намагається залучити до сектору якомога більше інвесторів.

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG