Реформи на виконання Угоди про Асоціацію у сферах енергетики та довкілля влітку сповільнились – експерти

07 вересня 2016

Експерти констатують відсутність значимих зрушень в напрямку виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сфері енергетики та довкілля протягом червня-серпня 2016 року.

Про це йшлося під час  брифінгу «Угода про Асоціацію: літо (без) реформ», організованому представниками аналітичного центру DiXi Group, Громадянської мережі «ОПОРА», Всеукраїнської громадської організації «Енергетична Асоціація України», Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», асоціації «Європейсько-Українське агентство», НТЦ «Психея», ТОВ «Трансенергоконсалтинг», а також ТОВ «Нафтогазбудінформатика».

 

 

Моніторинг виконання Україною Угоди про Асоціацію в частині зобов’язань з енергетики та довкілля експерти здійснювали в рамках шести робочих груп, а саме: «Газ», «Електроенергетика та ядерна безпека», «Довкілля та відновлювальні джерела енергії», «Енергоефективність та соціальні питання», «Нафта», «Бізнес-клімат».

Учасники групи, що здійснювала аналіз реформ у газовій сфері вважають, що за окремими винятками, літні місяці не принесли прориву в реформах.

«Протягом останніх трьох місяців рух в напрямку створення дійсно конкурентного ринку природного газу в Україні значно уповільнився, досі повністю не зроблені всі потрібні законодавчі зміни. Не прийнято Закон «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг». Прийнята постанова № 496 «Про відокремлення діяльності з транспортування  та зберігання (закачування, відбору) природного газу», в якій накреслений план реструктуризації НАК "Нафтогаз України", але практичне втілення цього плану відкладається до набрання чинності рішень в Стокгольмському арбітражі…В цілому  уряду  необхідно більш системно підходити до впровадження нової моделі ринку,» - сказав генеральний директор ТОВ «Нафтогазбудінформатика» Леонід Уніговський

«З початком сесійних засідань Верховної Ради очікуємо на припинення "затишшя" і пришвидшення темпу перетворень. Зокрема, це стосується прийняття базових законів у сфері електроенергетики, захисту наколишнього середовища, енергоефективності, дерегуляції та поліпшення бізнес-клімату» - додав керівник проектів та програм «ДІКСІ ГРУП» Роман Ніцович.

Сподівання на пришвидшення реформ висловили також представники групи, що досліджувала сферу електроенергетики. Незалежний експерт, голова «ТрансЕнергоКонсалтингу» Світлана Голікова зауважила: «Енергетична галузь, громадськість чекали у липні цього року прийняття  законів «Про ринок електричної енергії» та ««Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», але цього не сталося. Тепер подальша їх доля буде залежати від політичних домовленостей та голосування цієї осені».

 

 

Якщо подивитись на процес імплементації екологічних положень Угоди з моменту її підписання, експерти відзначають, що жодна розпочата реформа у сфері довкілля не завершена. «Реформи знаходяться переважно на стадії планування/розробки нормативно-правового акту, й основним досягненням залишаються розроблені та прийняті плани імплементації для кожної директиви/регламенту» - сказала голова правління РАЦ «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич.

Експерт РАЦ «Суспільство і довкілля»  також наголосила на необхідності включити до Стратегії державної екологічної політики, яка зараз проходить процес оновлення, відповідні цільові показники до 2030 року. Щодо імплементації горизонтального екологічного законодавства, то прийняті в липні в першому читанні два базових законопроекти – про ОВД та про СЕО – наразі знаходяться на підготовці до другого читання, і з точки зору експертів, потребують узгодження з чинними процедурами проектування та отримання дозволів на будівництво, подолання корупційних ризиків та введення в сферу дії СЕО містобудівної документації.

У  сфері енергоефективності приведення національного законодавства до вимог стандартів ЄС є досить повільним.  На думку експертів, задекларовані цілі реформи у сфері енергозбереження мають поодинокі позитивні результати та часом заміщуються популістськими заявами політиків та чиновників всіх рівнів.

«В частині енергозбереження та енергоефективності є значна прогалина, зокрема, у сфері імплементації ключових Директив, про що свідчить звіт з пріоритетних реформ за перше півріччя 2016 року, опублікований Національною радою реформ у липні. У Верховній Раді України були зареєстровані урядовий законопроект «Про енергетичну ефективність будівель» та депутатський - «Про комерційний облік комунальних послуг». Ці законопроекти є важливими кроками на шляху до запровадження заходів з енергозбереження в масштабах усієї країни, однак потребують доопрацювання в частині врахування пропозицій незалежних експертів та фахівців у відповідній галузі,» - сказала координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

Зі слів директор спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева,  в частині імплементації міжнародних зобов’язань України на ринку нафти і нафтопродуктів, - уряд не виявив активності протягом звітного періоду.

«Частково це можна пояснити зміненням керівництва відповідальних органів влади, що триває, і віддаленими термінами виконання поставлених завдань… Суттєві побоювання викликає відсутність ознак наступності у формуванні та реалізації державної політики у визначеній сфері, коли в діяльності кожного нового Уряду майже не використовуються напрацювання попередніх років… Помітна також відсутність належної координації дій органів влади, що виявляється, зокрема, у створенні великої кількості робочих груп, які не взаємодіють між собою. В їхньому складі зазвичай відсутні експерти нафтового ринку, що спричинює появу численних помилок, зокрема в планах імплементації» - сказав Геннадій Рябцев.

В контексті поліпшення бізнес-клімату протягом літа пріоритетними напрямками роботи уряду, на думку фахівців, були кроки в напрямку збільшення прозорості та зменшення корупції. Однак найбільш важливі законопроекти, що мають на меті створення сприятливих умов для розвитку та чітких правил для ведення бізнесу, досі не прийняті.

«У питаннях бізнес-клімату було зафіксовано значний прогрес по збільшенню прозорості на митницях, під час публічних закупівель та у розкритті інформації у видобувних галузях. В серпні почала працювати система «Єдиного вікна» на митницях України, повністю запрацювала система закупівель ProZorro, уряд ініціював створення Офісу сприяння інвестицій. Водночас, найбільш очікувані закони так і не були прийняті - № 4493 «Про ринок електричної енергії України» та № 2966-д «Про НКРЕКП» - сказала директор «Європейсько-Українського Енергетичного агентства»  Валентина Белякова

Насамкінець, експерти ще раз наголосили на необхідності пришвидшити процес імплементації зобов’язань Угоди про Асоціацію з ЄС, особливо в частині створення законодавчого поля для реалізації конкретних заходів.

Довідково:

 

Моніторинг здійснюється в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду "Відродження".


Моніторинг здійснюється в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Серед ключових цілей проекту є сприяння громадському діалогу для належної імплементації Європейських реформ енергетики та довкілля; а також інформування українського суспільства про значення та потенційні вигоди Європейських реформ в енергетиці та довкіллі.

Знайти і завантажити моніторингові звіти з виоконання Україною Угоди про Асоціацію у сферах енергетики та довкілля за червень-серпень  2016 року можна на сайті «Енергетичні реформи».

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG