Реформа в енергетиці є водночас найбільш успішною і найбільш провальною – експерт DiXi Group про виконання Угоди з ЄС

05 липня 2019

Виконання зобов’язань Україною у рамках Угоди про асоціацію з ЄС обговорили під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі 4 липня. Ситуацію в енергетичному секторі оцінила президент аналітичного центру DIXI Group Олена Павленко.

Реформа в енергетиці є водночас найбільш успішною і найбільш провальною, зазначила на брифінгу О. Павленко. Серед успіхів – запровадження ринку газу, добового балансування ринку газу, спроба монетизувати субсидії. Це також ратифікація Додатку 27 до Угоди про асоціацію.

«Це перша найбільш просунута домовленість між Україною та ЄС про взаємну інтеграцію ринку. Там прописано, що Україна повинна консультуватися з ЄС з приводу розробки окремих норм законодавства та скасувати своє законодавство у частині, яка не відповідає європейським нормам. Частина європейського законодавства – Мережеві кодекси – повинні прийматися без суттєвих змін», – зазначила Олена Павленко.

Невирішеним залишається питання анбандлінгу Нафтогазу та лібералізація постачання побутовим споживачам. Найбільшим провалом є рішення Конституційного суду щодо незалежності Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Це дуже гостре питання, і воно мало б бути предметом обговорень на саміті Україна-ЄС, наголосила Олена Павленко.

«Рішення Конституційного суду стосувалося не закону про регулятора в цілому, а конкретних норм, і частина цих норм прямо кажуть про незалежність регулятора, – зазначила Олена Павленко. - У той же час, Угода про асоціацію і директиви про ринок газу та електроенергії чітко кажуть про те, що регулятор на цих ринках має бути незалежним. Тобто, у нас є суперечність між міжнародною угодою, яку підписала Україна, і рішенням Конституційного суду. Це тривожний дзвіночок, тому що чим більше Україна буде приймати законодавства, яке стосується інтеграції ринків, тим більше може бути спроб через Конституційний суд зупинити ті чи інші норми».

Ситуацію із виконанням зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію з ЄС викладено у моніторинговому звіті аналітичного центру DIXI Group «Україна та Угода про асоціацію: нескінченний ремонт» за 2018 рік. У ньому зазначено, що 2019 рік у зв’язку із виборами в Україні та ЄС стане роком викликів у частині збереження темпів і якості проєвропейських реформ. Відповіддю на це може стати збереження моніторингу і публічного тиску з боку громадськості та європейських партнерів для продовження реформ, забезпечення подальшої публічної роботи уряду та успішне завершення реформування державної служби.

 

Ознайомитись із аналітичним звітом «Інтеграція у рамках Асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС» станом на червень 2019 р. можна на сайті DIXI group.

 

Фото uacrisis.org

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG