Проект USAID «Прозора енергетика»: на шляху до відкритості галузі

24 січня 2019

23 січня відбувся підсумковий захід проекту USAID «Ініціатива з протидії корупції та підвищення фіскальної прозорості в енергетичному секторі в Україні» (Прозора енергетика), що здійснює аналітичний центр DiXi Group.

Проект стартував у 2016 році. Його метою було покращення рівня прозорості у вітчизняному енергетичному секторі. Робити це планувалося через розкриття, аналіз та оприлюднення інформації, прихованої від широкого загалу.

В рамках проекту USAID «Прозора енергетика» передбачалася ціла низка робіт. Зокрема спостереження та збір даних, започаткування серії журналістських розслідувань, надсилання інформаційних запитів, сприяння кампаніям громадського тиску.

Наскільки вдалося реалізувати завдання проекту обговорювали під час підсумкового заходу.

«Проект "Прозора енергетика" дозволив реалізувати багато ідей, створюючи нагоди для посилення підзвітності та належного врядування в енергетичній галузі. Він посилив громадськість новими цікавими інструментами для розумінням того, як працює сектор. Крім того, це стало гарною нагодою подивитися та навіть виміряти загальну ситуацію з рівнем прозорості. на додачу до цього, застосування експертного знання та сучасних підходів створило, на наш погляд, непогану основу для подальшого ефективного розвитку української енергетики», − підбив підсумки віце-президент аналітичного центру DiXi Group Антон Антоненко.

Одним із основних напрацювань проекту є розробка та запуск Інтерактивної карти енергетичного сектору України. Вона наочно показує рух потоків сировини та коштів в секторах газу, електроенергії, тепла та нафтопродуктів. За допомогою карти можна швидко знайти інформацію про доходи на ринках енергоресурсів та тих, хто їх отримує, а також порівняти ціни та виявити «чорні скриньки» вітчизняної енергетики, інформацію, що приховується.

«Онлайн-карта енергетичного сектору це перша системна робота зі збору та систематизації даних з відкритих джерел. Важливо, що інформація про різні ринки та категорії подана в зручній для сприйняття та інтерактивній формі. Це карта, якою можна легко мандрувати та отримувати багато інформації», − зазначив керівник проектів DiXi Group Роман Ніцович.

Також одним із завдань проекту було вивчення можливостей для застосування інноваційних моделей розкриття інформації та доведення її до суспільства, зокрема на основі законодавчих ініціатив, що мають забезпечити регулярне оприлюднення основних даних про діяльність енергетичного сектору. 

Великим успіхом у цьому напрямку є прийняття Закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» (кампанія на його підтримку проходила в рамках проекту USAID «Прозора енергетика»). Цей закон набрав 244 голосів «за» від народних депутатів. 

«Закон робить загальним правилом те, що донедавна було просто хорошою практикою. В Україні – це відкривати дані про видобувний сектор, про платежі в ньому, а також інформацію про бенефіціарних власників. Раніше видобувні компаній могли подавати інформацію лише за бажанням. Після прийняття закону це стало правилом», - прокоментувала прийняття закону президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.

Ще одним із напрацювань проекту є створення Індексу прозорості енергетики. Його розроблено з метою оцінки реального стану доступності інформації у секторі та діагностики прогалин в системі інформування. 

Індекс охоплює 287 індикаторів, згрупованих у 8 категорій (інформація про споживання, надійність та безпека постачань, функціонування природних монополій тощо). Під час оцінювання експерти опрацьовували дані з відкритих джерел. Остаточний бал, який отримала Україна під час роботи над Індексом (43 зі 100 можливих). Це свідчить про недостатню прозорість вітчизняного енергосектору.

У рамках проекту «Прозора енергетика» DiXi Group спільно з НКРЕКП розробили мобільний додаток «Енергетика онлайн», мета якого − покращення комунікації між постачальниками та споживачами. Він дасть можливість користувачам легко отримати інформацію з прикладних питань в енергетиці (перевірка платіжки, пошук тарифів, свіжа статистика тощо) та своєчасно відреагувати на некоректні дії або їх відсутність з боку постачальників та операторів мереж.

З цією ж метою на сайті «Українська енергетика» з’явився інструмент «Подати запит». Він допоможе споживачам напряму спілкуватися з розпорядниками інформації в галузі енергетики.

Допомогти пересічним українцям мають два проекти переможців конкурсу ідей C.O.D.E., присвяченому роботі з відкритими даними в галузі енергетики. Мова йде про портал СУБСИДІЯ.УКР та «Енергомоніторинг об’єктів соціальної сфери». Перший допоможе споживачам у розрахунку субсидій та платіжок, другий – дасть можливість кожному бажаючому отримати інформацію про використання енергоресурсів в бюджетному закладі.

Також в рамках проекту було проведено кількісне дослідження громадської думки, присвячене обізнаності громадян в питаннях енергетики. Представники GfK Ukraine в усіх регіонах України (за винятком анексованого Криму та непідконтрольних територій Луганської та Донецької області) опитали 3856 респондентів віком від 18 років. Учасникам дослідження поставили цілу низку питань: зокрема, що їм відомо про енергосектор, що вони вважають проявами корупції в енергетиці, який орган в державі, на їхню думку, формує тарифи та багато інших. В результаті лише 12% громадян зазначили, що вони повністю поінформовані про енергетику, 50% вважають, що обізнані на загальному рівні, 30% поінформовані недостатньо.

65% опитаних українців, які цікавляться інформацією про енергопостачання, роблять це задля розуміння як формуються тарифи, 52% хочуть дізнатися як заощаджувати на оплаті рахунків, а 51% − хочуть бути впевнені в справедливості тарифів.

В лютому у рамках проекту буде запущено однойменний онлайн-курс. Він розрахований на широку аудиторію: тих, кому цікава енергетична галузь. Протягом чотирьох навчальних модулів 12 експертів розкажуть слухачам як влаштована енергетика та як формується енергоринок України, познайомлять із профільними законодавчими базами, а також зорієнтують де брати і як використовувати дані та статистичну інформацію про українську енергетику.

Випуск цього матеріалу став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, викладені в цьому матеріалі, є виключною відповідальністю DiXi Group і за жодних обставин не можуть розглядатися як такі, що відображають позицію USAID чи Уряду США.

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG