Перспективи подолання енергетичної бідності обговорили експерти DiXi Group

13 вересня 2019

 

Експерти DiXi Group взяли участь у круглому столі «Енергетична бідність в Україні як виклик для державної політики», що пройшов в УКМЦ 12 вересня.

Учасники дискусії обговорили такі теми як вразливість споживачів в різних країнах, рецепти подолання енергетичної бідності, чи є перспективи подолання енергетичної бідності без стимулювання населення й промисловості до ощадного споживання ресурсів та чи впливає енергобідність на енергетичну безпеку країни. Зокрема, торкнулися системи субсидій.

У 2017 році субсидії отримували 42% усіх українських домогосподарств. Після кампанії верифікації отримувачів у 2018-19 роках, ця кількість скоротилася. Станом на весну 2019 року, субсидії отримували приблизно 25% домогосподарств, частка витрат бюджету домогосподарств на комунальні послуги становить в середньому 15%, - повідомив Денис Назаренко, генеральний менеджер навчальних програм аналітичного центру «DiXi Group».

За нинішньої системи субсидій гроші витрачають здебільшого на «проїдання». За роки незалежності кількість вразливих споживачів не зменшується. За інформацією Нафтогазу, в разі наявності субсидій мешканці індивідуальних будинків використовували на 73% більше газу, аніж без субсидії, а багатоквартирних будинків – на 23% більше.

«На нашу думку, це неправильно – такими темпами енергетична бідність не буде подолана ніколи», – наголосив Сергій Балан, генеральний менеджер з розвитку енергетичного сектору «DiXi Group».

«Це комплексна проблема, і рішення також має бути комплексним… Головне питання – чи стане Уряду і новим народним депутатам політичної волі щоб, говорячи про захист споживачів, одночасно здійснювати необхідні, непрості, часто болючі кроки, без яких потурбуватися про споживачів у довгостроковій перспективі неможливо», – підсумував Денис Назаренко.

Експерти пропонують також запровадити контроль за базовими нормативами температури в приміщенні. Так, із врахуванням рекомендацій Н К Р Е К П, держава повинна допомогти малозабезпеченим громадянам в оплаті тепла лише до 18°C (до 20°С у наріжних кімнатах), виходячи з бюджетних обмежень і для стимулювання заощадження тепла.

Варто здійснити інвентаризацію житлового фонду країни та визначити клас енергоефективності помешкань. Для цього необхідно застосувати обов’язкову сертифікацію будинків та окремих приміщень при продажі або здачі у довгострокову оренду, а також врахувати деякі зауваження українських експертів та фахівців Секретаріату Енергетичного Співтовариства.


Фото УКМЦ
НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG