Експерти закликають до якнайшвидшого вибору моделі створення нафтових резервів в Україні

20 травня 2019

Посилення залежності від зовнішніх постачань нафтопродуктів, передусім із країн Митного союзу, зумовлює необхідність прискорення робіт зі створення в Україні мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів, вимоги до яких встановлені Директивою 2009/119/ЄС.

Про це йшлося під час круглого столу "Створення нафтових резервів: годі зволікати" 5 квітня 2019 року, організованого коаліцією експертів "Енергетичні реформи" в рамках проекту "Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію".

"Потребує якнайшвидшого вирішення питання вибору моделі створення нафтових резервів та ухвалення нормативно-правових актів, що врегулюють механізми формування резервів, умови їх зберігання, розблокування (використання) та оновлення," - зазначив експерт Геннадій Рябцев.

Згідно представленої аналітичної записки "Створення нафтових резервів: годі зволікати", Україні пропонується створити 2 млн т мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів (в обсязі, що дорівнює 90 дням середньодобового чистого імпорту). Через невеликі обсяги перероблення сировини й ризики постачання на один працюючий НПЗ, мінімальні запаси можуть складатися з 30 % сирої нафти (0,7 млн т) і 70 % нафтопродуктів (1,3 млн т). Для зберігання Україні радять вибрати автомобільний бензин й дизельне пальне у співвідношенні 38 : 62 (0,49 і 0,81 млн т відповідно). Формування та підтримання мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів рекомендується здійснювати за рахунок збільшення середньозваженої ставки акцизного збору на 24,58 дол./т.

Імплементація вимог Директиви 2009/119/ЄC, на думку експертів, потребуватиме доопрацювання, подання та ухвалення таких нормативно-правових актів: постанови Кабінету Міністрів України про затвердження вибраної моделі мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів; Закону України "Про мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів"; змін до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. No 2755-VI стосовно цільового спрямування частини акцизного податку з реалізованих нафтопродуктів на формування й підтримання мінімальних запасів; змін до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 2 березня 2015 р. No 222-VIII щодо внесення до переліку ліцензованих видів господарської діяльності з підтримання мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів; змін до Закону України "Про державний матеріальний резерв" від 24 січня 1997 р. No 51/97-ВР та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державне агентство резерву України" від 8 жовтня 2014 р. No 517 стосовно встановлення відповідальності та обов'язків Держрезерву в системі формування й підтримання мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів; постанови Уряду про затвердження положення про центральну компанію з управління мінімальними запасами нафти й нафтопродуктів.

Оскільки наявність лише нафтових резервів у їх нинішньому розумінні не гарантує надійне функціонування критичної інфраструктури, експерти коаліції "Енергетичні реформи" радять імплементацію Директиви 2009/119/ЄС здійснювати одночасно із формуванням запасів палива та енергії всіх видів, а також надлишку маневрових потужностей в енергетиці.

Експертні висновки ґрунтуються на результатах регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля. Учасники шести робочих груп є відповідальними за експертизу та надають найновішу інформацію про реформи та відповідні аналітичні продукти.

До складу коаліції входять: громадська організація "ДІКСІ ГРУП", громадянська мережа "ОПОРА", всеукраїнська громадська організація "Енергетична Асоціація України", ресурсно-аналітичний центр "Суспільство і довкілля" та асоціація "Європейсько-Українське агентство".

Результати регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля, а також аналітичну записку "Створення нафтових резервів: годі зволікати" можна знайти на офіційному

Сайті коаліції "Енергетичні реформи"

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG