Експерти закликають до монетизації субсидій для всіх вразливих споживачів

08 лютого 2019

Заходи боротьби з енергетичною бідністю в Україні мають бути відокремлені від загальної системи підтримки домогосподарств із низькими доходами та об’єднані у комплекс рішень, зокрема з врегулювання поняття “вразливих споживачів”, таргетування державної підтримки, а також запровадження адресної монетизованої грошової підтримки.

Про це йшлося на круглому столі «Як подолати енергетичну бідність в Україні» 7 лютого 2019 року. Організаторами заходу є проект «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом “Відродження”, Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС; проект «Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію», який виконується сприяння Європейського Союзу в рамках Ініціативи EU4Energy та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»; а також Федерація Профспілок України.

Енергетична бідність – це неспроможність реалізувати базові можливості внаслідок недостатнього доступу до енергетичних послуг. На практиці кваліфікація стану енергетичної бідності в країнах-членах ЄС, включає оцінку частки сукупного доходу домогосподарства або особи, що витрачається на енергоносії. Розмір такої частки може бути оціночним, або у деяких випадках визначається на рівні 10%.

«З точки зору вдосконалення системи соціального захисту проти енергетичної бідності, Україна загалом стикається із тими ж проблемами, що і країни-члени ЄС. Першим кроком на цьому шляху для України могло би стати завершення принаймні врегулювання поняття “вразливих споживачів”…Іншим проблемним аспектом виглядає більш точне таргетування державної підтримки, об’єднання реєстрів Мінсоцполітики та Мінфіну та удосконалення єдиної бази субсидіантів, швидке та злагоджене запровадження адресної монетизованої грошової підтримки для вразливих споживачів енергетичних послуг,» – йдеться в дослідженні групи «Енергоефективність та соціальний захист» експертної коаліції «Енергетичні реформи».

«Cуть монетизації полягає в тому, щоб звільнити виконавців комунальних послуг та ОСББ від кредитування держави за її соціальними зобов’язаннями, а також будь-яких дій в сфері соцзахисту. Мають залишитися лише два суб’єкти – держава і громадянин. Сенс монетизації для громадянина полягає в тому, що сам отримувач субсидії (він же – співвласник і споживач комунальних послуг) несе відповідальність за використання отриманих ним від держави коштів, і він же отримує вигоди у разі «економії». І цілком справедливим є залишити таку «економію» в розпорядженні отримувача субсидії,» – зазначила Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА», експерт коаліції «Енергетичні реформи».

ДОВІДКОВО:

Проект «Громадська синергія» – проект, спрямований посилити участь громадськості у впровадженні євроінтеграційних реформ в Україні. Досягаємо цього через активізацію двох євроінтеграційних громадських платформ, які разом об’єднують біля 350 неурядових українських організацій, – Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Проект надає Платформам та їх організаціям-учасницям фінансову та організаційну підтримку у проведенні аналітично-адвокаційної та інформаційно-просвітницької діяльності. Проект фінансується Європейським Союзом та співфінансується і виконується Міжнародним фондом «Відродження».

Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС є національною частиною Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС – одного з офіційних двосторонніх органів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Відповідно до ст. 469-470 Угоди про асоціацію, Платформа офіційно представляє інтереси громадянського суспільства України та ЄС у процесі виконання Угоди, здійснює моніторинг та громадський контроль за її виконанням. Від Української сторони до Платформи входить 15 членів – представників громадських об’єднань, профспілок та організацій роботодавців. Під їх егідою УС ПГС об’єднує понад 250 організацій.

Коаліція «Енергетичні реформи» створена в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про асоціацію”, що фінансується Європейським Союзом та співфінансується Міжнародним фондом «Відродження». Проект реалізується громадською організацією «ДІКСІ ГРУП», а також громадянською мережею «ОПОРА», всеукраїнською громадською організацією «Енергетична Асоціація України», ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» та асоціацією «Європейсько-Українське агентство». В рамках коаліції “Енергетичні реформи”  учасники шести робочих груп відповідальні за експертизу, щоб представити новітню інформацію про реформи та посилити її аналітичними продуктами.

Федерація професійних спілок України є найбільшим за кількістю членів профспілковим об’єднанням в Україні, об’єднуючи понад 5 мільйонів осіб. До складу ФПУ входить 44 всеукраїнські профспілки і 27 територіальних об’єднань організацій профспілок. Метою діяльності ФПУ є вираження, представлення інтересів і захист прав організацій-членів ФПУ, координація їхніх колективних дій, представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, їхніми організаціями і об’єднаннями, а також з іншими об’єднаннями громадян.

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG