Експерти за посилення нормативно-правової бази, що регулює прозорість у видобутку

06 липня 2017

22 експерти (представники громадських організацій та незалежні аналітики) підписали звернення до Президента, Прем’єр-міністра та Голови ВРУ. В документі, під яким стоять підписи і представників DiXi Group, йдеться мова про урядову Концепцію розвитку газовидобувної галузі. Експерти наполягають на тому, що цей документ треба прийняти до 2020 року.

За словами підписантів, впровадження урядової Концепції може перетворити Україну на державу, здатну повністю забезпечити себе газом власного видобутку. «Проте, щоб досягти передбаченого цим документом приросту виробництва, вітчизняні компанії мають нарощувати його ушестеро швидше (на 18 %), аніж натепер», - сказано в документі.

На думку підписантів, недостатнім для досягнення поставлених цілей є й покращання показників ПАТ «Укргазвидобування» на 2,3 відсотка.

«Ситуація, що склалася, викликає занепокоєння в експертному середовищі, адже, за поточних умов, існує реальна загроза, що цільові показники видобутку не будуть досягнуті у зазначений термін. Галузь критично потребує значно більших приватних інвестицій і сучасних технологій, але залучити їх не дозволяють надмірні й недиференційовані залежно від умов розробки родовищ ставки рентної плати;  відсутність пропозицій нових ділянок на прозорих аукціонах; надмірно зарегульована дозвільна система та ускладнене землевідведення під свердловини та інвестори, які не розуміють, як починати та успішно розвивати видобувну справу в Україні», - зазначено в зверненні. .

У зв’язку з чим для вирішення зазначених проблем підписанти рекомендують невідкладно ухвалити законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі» (№ 3096-д); «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою впровадження стимулюючої ставки рентної плати за користування надрами для видобування природного газу з нових свердловин» (№ 5459) та  «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» (№ 6229).

В свою чергу Уряду рекомендовано невідкладно розробити та ухвалити зміни до постанови від 13 червня 1995 року № 423 «Про затвердження Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією» з метою запровадження спрощеного цифрового доступу до вторинної геологічної інформації в реальному часі. Також серед рекомендацій - проведення відповідної роботи з депутатами обласних рад з метою розблокування надання Державній службі геології та надр України та підприємствам галузі погоджень на здійснення пошуку та розробки вуглеводневих надр.

Нагадаємо, що аналітичний центр DiXi Group протягом тривалого часу активно займається популяризацією питань прозорості у видобувній галузі. Зокрема, зусиллями експертів центру йде адвокація законопроекту «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» (№ 6229). В жовтні 2016 року, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», DiXi Group було підготовлено брошуру, в якій пояснюються основні положення законопроекту та переваги його впровадження. 

Повний текст звернення можна прочитати за посиланням.

 

 

 

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG