DiXi Group допоміг готувати Оцінку ризиків енергетичних інвестицій в Україну

21 листопада 2019

Секретаріат Енергетичної хартії опублікував звіт «Оцінка ризиків для енергетичних інвестицій 2019» (EIRA). Підготовчі матеріали по Україні для нього допомагав готувати експерт DiXi Group Тарас Ткачук. Презентація підсумків звіту відбулася нещодавно під час конференції у Брюсселі.

Звіт EIRA оцінює конкретні ризики, що впливають на енергетичні інвестиції, які можна зменшити за допомогою коригування політики, законодавчої та регуляторної бази.

«Загальний рівень ризику - низький. Україна забезпечує привабливі умови для інвесторів та працює в правильному напрямку. Слід звернути увагу на зміцнення інституційного управління країною, - зазначається у загальному висновку дослідження. - Дискримінація між іноземними та вітчизняними інвесторами продовжує залишатись на найнижчому рівні. Ризик непередбачуваних змін у політиці та регулюванні зменшився у порівнянні з 2018 роком».

Звіт включає наступні індикатори - прогноз змін політики та регуляторних змін, управління процесами прийняття рішень, регуляторне середовище та умови для інвестицій, верховенство права. Крім аналізу ситуації у документі описані напрями для вдосконалення, необхідні по кожному з індикаторів.

Зокрема, у звіті є рекомендації українському уряду підготувати план конкретних дій щодо реалізації Енергетичної стратегії на період 2021–2035 рр. Це дозволить безперешкодно реалізувати коротко- та довгострокові дії країни та забезпечити ефективне виконання цілей. Крім того, органи моніторингу повинні бути незалежними від уряду. Функціональна та суттєва незалежність моніторингових систем краще гарантується, коли моніторингові організації мають незалежне фінансування і мають достатньо технічних та кваліфікованих кадрів для їх підтримки.

Стосовно управління процесами прийняття рішень - можливе створення єдиного вікна та надання повноважень для надання дозволів та ліцензій на здійснення інвестицій в енергетику. Як зазначено у звіті, необхідно створити уніфіковану процедуру адміністративних рішень, таких як перевірка інвестиційних проектів, і уникати дискреційних варіантів, наскільки це можливо.

У документі наголошено на необхідності підвищення інституційної, функціональної та фінансової незалежності НКРЕКП. Зокрема, бюджетне затвердження Комітетом з питань державного бюджету парламенту має надаватися у встановлені законом строки (один місяць), усі рішення регулятора повинні бути опубліковані вчасно, щоб забезпечити їх швидке виконання.

Звіт EIRA допомагає урядам визначити прогалини в політиці та регуляції, і зробити енергетичний сектор більш сприятливим для іноземних інвестицій. Також він дає уявлення бізнесу, інвесторам та фінустановам про енергетичну політику та регуляторне середовище в оцінюваних країнах.

Кількість країн-учасниць у опублікованому звіті за 2019 рік збільшилась до 34. Україна ратифікувала Договір про Енергетичну хартію в 1998 році.


Завантажити звіт 

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG