Депутати та експерти обговорили перспективи реформування енергорегулятора (відео)

15 березня 2016

11 березня 2016 року в Комітеті Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбулось засідання Круглого столу "Новий енергорегулятор: перспективи реформування", присвячене обговоренню шляхів подальшого вдосконалення доопрацьованої Комітетом версії законопроекту «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (реєстраційний № 2966-д від 19.02.2016).

Законопроект № 2966-д покликаний визначити порядок формування, правовий статус та організацію діяльності НКРЕКП як незалежного колегіального органу, чіткі межі її компетенції та повноваження, необхідні для всеосяжної та прозорої реалізації покладених на неї завдань. Ухвалення Закону також відповідає євроінтеграційним прагненням України та спрямоване на виконання положень Третього енергетичного пакету.

 

 

До обговорення долучились народні депутати України, представники Міненерговугілля та НКРЕКП, громадськість, експертне середовище та журналісти. Модератором дискусії виступила народний депутат України, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольга Бєлькова, яка презентувала основні положення доопрацьованої Комітетом версії законопроекту та закликала підтримати зазначену ініціативу, як таку, що спрямована на докорінне реформування зазначеної інституції та створення по-справжньому незалежного, підзвітного, прозорого, дієвого та ефективного Енергорегулятора.

Ольга Бєлькова констатувала: «Поява нового регулятора стане головною передумовою для подальшої зміни відносин між бізнесом та державою у сфері енергетиці. Головна задача регулятора за нових умов полягає в тому, щоб сприяти існуванню здорової конкуренції та мінімізувати негативний вплив від існування природних монополій на енергетичних ринках.

Ми прагнемо створити Регулятор, який буде не тільки незалежним, що, безперечно, є вкрай важливим, але й спроможним ефективно здійснювати державне регулювання енергетичних ринків та ринків комунальних послуг відповідно до найкращих європейських стандартів на принципах прозорості та підзвітності."

Народні депутати України Альона Бабак, Вікторія Войціцька та Наталія Кацер-Бучковська також наголосили на важливості прийняття зазначеного закону для формування сучасного, конкурентного енергоринку.

Представники експертного середовища – директор з досліджень Центру економічної стратегії Андрій Бойцун та президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко – зробили свої презентації щодо основних проблем існуючого регулятора, міжнародного досвіду в цій сфері та перспектив практичного запровадження зазначеної реформи. За словами Олени Павленко "незалежний і професійний регулятор потрібен, в першу чергу, українським споживачам. Чим більше ростуть ціни та тарифи на енергоносії та комунальні послуги, тим гострішою є потреба українців знати про свої права, мати легкий доступ до потрібної інформації та відчувати себе справді захищеними. Тільки коли на ринку з'явиться професійний регулятор, буде можливо задовольнити ці потреби. Але ця незалежність і професійність має бути чітко захищена законом, відповідно до правил та вимог ЄС."

Представники чинного Регулятора, члени НКРЕКП Наталія Морозова та Валерій Тарасюк, також проінформували учасників про їх бачення подальшого реформування законодавства у цій сфері, та щодо предмету і меж регулювання, що буде здійснюватись Комісією, за нових умов.

Підбиваючи підсумки обговорення, народний депутат Ольга Бєлькова зазначила, що, на її думку, законопроект № 2966-д цілком готовий до дебатів у залі Верховної Ради України, й наразі немає жодних підстав зволікати з його розглядом.

Абсолютна більшість учасників Круглого столу одностайно підтримали необхідність прийняття зазначеного законопроекту. Окремі аспекти (вимоги та обмеження, встановлені до членів Комісії; порядок ротації членів; розмір штрафів, які можуть накладатись Регулятром; порядок перегляду розмірів регуляторних внесків; повноваження Комісії щодо затвердження ліцензійних умов) викликали додаткові дискусії, однак всі присутні погодились, що зазначені питання потребують окремого вивчення і можуть будуть відкореговані при підготовці законопроекту до другого читання.

Також додатково інформуємо, що станом на сьогодні законопроект включено у проект порядку денного Верховної Ради України на наступний пленарний тиждень та заплановано до розгляду у вівторок, 15 березня.

 

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG