Чим швидше відбудеться приватизація енергооб’єктів, тим менше буде проблем для споживачів – експерти

12 грудня 2016

Як залучити інвестиції в енергетику та використати приватизаційні механізми максимально ефективно? Саме це обговорювали депутати, експерти та представники міжнародних фінансових установ під час круглого столу «Передумови для приватизації: реалії та очікування інвесторів», який відбувся 9 грудня.

 

Захід відбувся за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та за сприяння Уряду Великобританії.

 

Це другий захід з серії обговорень про перспективи приватизації в енергетичному секторі України. Першим таким обговоренням стали комітетські слухання на тему «Шляхи вдосконалення процесу приватизації та залучення приватного капіталу до об’єктів паливно-енергетичного комплексу України», котрі відбулися 11 жовтня в приміщенні Верховної Ради.

Олександр Домбровський, в. о. голови Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, зазначив: «Приватизація – це той процес, ефективне проведення якого нам наразі необхідне. Це запорука покращення інвестиційного клімату. Якщо в країні не будуть створені прозорі правила гри, жоден інвестор не прийде до нас. Ми змушені мати позитивний результат – у нас просто нема іншого шляху».

 

На думку Ольги Бєлькової, заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, процес приватизації непотрібно затягувати в очікуванні досконалого законодавства: «Так, правильне законодавство важливе, однак процес потрібно починати вже зараз, а не чекати ідеальної законодавчої бази. За результатами 2016 року, грошей багато за приватизацію отримати не вдалося, проте ми багато чому навчилися й будемо використовувати ці знання в майбутньому».

Дмитро Вовк, голова НКРЕКП, додав: «Чим швидше відбудеться приватизація, тим менше буде проблем для споживачів, менше відбуватиметься псевдомітингів тощо. Однак, потрібно пам’ятати, що Україні потрібен адекватний інвестор-практик, а не теоретик. Тоді буде результат».

 

У свою чергу, Олексій Шалайський, головний редактор «Наші гроші», розповів про те, що нинішнє законодавство розроблене таким чином, що у західного інвестора навіть нема шансів взяти участь у конкурсі: «У нас зараз дуже вузький ринок учасників закупівель, а розширити конкуренцію можна лише за рахунок західного інвестору. Однак, всі ці тендери так зроблені, що він просто не встигає подати документацію. Таким чином,  можна сміливо сказати, що найбільш корупційні тендери в енергетичній галузі України проводяться на засадах чинного законодавства», додав Олексій Шалайський.

Марина Петров, заступник директора ЄБРР в Україні,зазначила: «Всі говорять, що все погано, а я хочу сказати, що і в нас є люди, котрі вміють це робити [проводити процес приватизації ефективно – У. Е.], котрі це вже робили й робили якісно. Головна наша проблема в тому, що нема чітких правил гри та довіри від інвесторів. Ми можемо приймати нові закони, однак найголовніше – ми маємо довести інвестору, що вони виконуватимуться».

Андрій Фаворов, керуючий директор компанії «Енергетичні ресурси України»,додав, що однією з проблем для інвестора є завищена початкова ціна на енергетичні об’єкти: «Завищена ціна на початкових етапах не зацікавлює, а відштовхує інвесторів. Вона призводить до відсутності покупців».

Такої ж думки дотримується Андрій Гайдуцький, заступник голови ФДМУ: «Нам потрібно відійти від методу формування завищених цін незалежними експертами. Вони просто бояться, що їх потім затаскають по судах за заниження цін на державні підприємства. Насправді ж більшість енергетичних активів в Україні дуже стара: їй від 50 до 150 років − й вона перебуває в дуже занедбаному стані. А ми ставимо такі ціни, ніби продаємо приміщення на Хрещатику», заявив пан Гайдуцький.

 

Окрім вищезгаданого, експерти також зазначили наступні умови, необхідні для ефективної приватизації:

 

- Зрозумілі та стабільні правила гри для інвесторів.

 

- Незалежна робота регулятора, яка відтепер можлива завдяки прийнятому законопроекту. За словами Марини Петров, наразі інвестор перебувають в очікуванні сигналів, які свідчитимуть, що регулятор дійсно став незалежним від політичної волі та інтересів окремих бізнес-груп.

 

- Введення стимулюючого тарифоутворення, котре дозволить компаніям, які ефективно працюють та знижують свої витрати, мати додатковий дохід.

 

- Інвестор має розраховувати на справедливе вирішення конфліктів у разі їх виникнення, а отже – потрібна справедлива система судочинства.

 

Матеріал "Української енергетики"

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG