Аналітичний центр DiXi Group назвав ТОП-5 таємниць в енергетиці та анонсував нові інструменти для посилення прозорості галузі

02 лютого 2017

Експерти аналітичного центру DiXi Group представили пріоритети проекту «Прозора енергетика» на найближчий час. Зокрема, запрошеним на брифінг журналістам та громадським діячам розповіли про 5 найбільш актуальних «чорних скриньок» в енергетичному секторі. Це – можливі маніпуляції за участі постачальників тепла через відсутність повного обліку; непрозоре постачання вугілля, особливо з окупованих територій; фінансовий стан «Укрнафти»; повідомлення про зловживання облгазів через необліковане постачання та виробничі втрати; та можливі схеми при імпорті нафтопродуктів.

«Станом на зараз ми позначили понад 20 питань в енергетичному секторі, де бракує інформації або існують значні підозри у прихованих маніпуляціях. Ці «чорні скрині» відібрані на основі аналізу публічно доступної інформації, частоти проблемних згадок у ЗМІ, а також даних від експертів та журналістів. Сьогодні ми представили лише 5 найбільш актуальних «скринь», але всі вони потребують того, щоб бути розкритими», - зазначив керівник програм DiXi Group Роман Ніцович.

За словами учасників проекту, найкращим засобом боротьби з цими «скринями» є досягнення високого рівня прозорості в енергетичній галузі. «Відкритість енергетичного сектору – необхідний крок для його «оздоровлення». Тільки коли буде зрозуміло, де система неефективно витрачає кошти і ресурси, тоді можна буде приймати рішення, які матимуть результат. Тільки коли потенційні інвестори розумітимуть сектор цілісно, тоді можна буде говорити про довіру і стратегічні рішення приходити в Україну. А от відкрити сектор і зробити його зрозумілим – це завдання під силу лише великій кількості людей-однодумців: журналістів, експертів, політиків, управлінців», – сказала президент DiXi Group Олена Павленко.

Однією із задач проекту є створення он-лайн карти енергетичного сектору. Над нею вже протягом кількох місяців працює коаліція, до складу якої увійшли експерти, громадські діячі та журналісти. Також в рамках проекту було оголошено конкурс журналістських розслідувань у сфері енергетики. Як зазначив керівник проекту, віце-президент DiXi Group Антон Антоненко, вони шукають тих, хто допоможе їм відкрити зазначені «чорні скриньки».

«Ми шукаємо журналістів, які будуть досліджувати «чорні скриньки», відкривати та аналізувати інформацію спільно з експертами. Важливо розібратися, чи дійсно там щось приховане, чи про це бракує інформації. Віримо, що саме доступність інформації є критично важливою для посилення прозорості енергетичної галузі, побудови довіри громадян та належного управління», - заявив він.

В свою чергу начальник управління інформаційно-аналітичного забезпечення Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Олексій Гладков повідомив, що Міненерго хоче створити окрему платформу для публікації відкритих даних тих галузей, діяльність яких вони координують. «Ми зараз працюємо щодо того, у якому вигляді має бути цей ресурс і аналізуємо аналогічні ресурси інших країн, – заявив він. – Міністерство зацікавлене максимально швидко реалізувати цей проект, щоб донести до громадськості необхідні дані і показати, що ми відкриті».

Проект USAID «Прозора енергетика» стартував в листопаді 2016. Він спрямований на боротьбу з корупцією та поліпшення фінансової прозорості в енергетичному секторі України. Цього планується досягнути шляхом розкриття, аналізу та оприлюднення інформації з енергетичного сектору, яка або приховується, або доступ громадськості до якої є обмеженим.

НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG