logo
en
img

DiXi Group Alert: окремі новації «бурштинового» закону можуть нести ризики для прозорості надрокористування

19 грудня 2019 року Верховна Рада України підтримала у другому читанні та в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину» (реєстр. № 2240 від 08.10.2019 р.).

Новим законом, зокрема, передбачається:

  • механізм резервування земельних ділянок для потреб користування надрами до початку проведення аукціону;
  • єдиний дозвіл на геологічне вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промисловою розробкою родовищ) на 5 років, на ділянки до 10 га;
  • встановлення початкової ціни продажу на аукціоні спецдозволу на видобуток бурштину на рівні 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів (34 тис. грн) за 1 га ділянки;
  • кримінальна відповідальність за незаконне видобування бурштину, збут, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення, переробку бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами (штраф 51-170 тис. грн або позбавлення волі на 2-3 роки, якщо повторно, у значних розмірах, або на територіях ПЗФ – позбавлення волі на 4-7 років з конфіскацією майна), а також за сприяння службовою особою таким діям (позбавлення волі на 5-8 років з конфіскацією майна);
  • кримінальна відповідальність за безгосподарське використання земель (штраф до 4250 грн або обмеження волі до 2 років), умисне ухилення від обов’язкової рекультивації земель, порушених внаслідок розробки родовищ бурштину (штраф 119-170 тис. грн або позбавлення волі до 3 років, якщо повторно або за попередньою змовою – на 3-5 років, якщо спричинили тяжкі наслідки – на 5-7 років).

Разом із тим, цим самим законом внесено низку змін, що стосуються всієї видобувної галузі, зокрема видобутку та розвідки вуглеводнів.

  • зміни до Кодексу України про надра, якими скасовані погодження облрадами надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
  • погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення збережено у віданні сільських, селищних, міських і районних рад, до яких додано ради об’єднаних територіальних громад;
  • змінами до Закону України «Про угоди про розподіл продукції» скасовані погодження проектів УРП з органами місцевого самоврядування, на території яких розташована ділянка надр, що передається в користування, та проведення оцінки впливу на довкілля проектів УРП.

Аналітичний центр DiXi Group вітає реальні кроки із легалізації видобутку бурштину та виведення цієї галузі із «тіні», у тому числі за допомогою нових спеціальних норм закону.

Разом з тим, зміни загального характеру можуть нести певні ризики:

  • усунення органів місцевого самоврядування від участі у процесі надання надр у користування (корисних копалин загальнодержавного значення) та укладання угод про розподіл продукції є кроком, що звужує можливості публічного контролю за використанням природних ресурсів

Попри негативну практику окремих облрад, що вдавалися до маніпуляцій задля укладання угод про соціально-економічний розвиток, такий контроль має зберігатися. Відповідно до Конституції України, надра є об’єктами власності українського народу, тому питання використання надр має вирішуватися спільно територіальними громадами, де відбувається таке користування.

Замість повного скасування механізму погодження спецдозволів на місцях, доцільно передати ці функції від обласних рад напряму територіальним громадам, тобто сільським, селищним, міським радам, радам об’єднаних територіальних громад. Механізм консультацій з місцевими громадами відповідно до кращих практик OpenContractingможливий у різних форматах, проте ключовим є отримання «вільної, попередньої та інформованої згоди» на плановану діяльність.

  • відміна процедури проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД) на етапі укладання УРП може загрожувати Україні санкціями за порушення міжнародно-правових зобов’язань щодо ОВД

Такі зобовʼязання містяться в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС (у т.ч. Директиві 2011/92/ЄС про оцінку впливу окремих державних і приватних проектів на навколишнє середовище), Договорі про заснування Енергетичного Співтовариства та природоохоронних конвенціях.

Серед іншого, Секретаріатом Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуської конвенції) досі не закрито провадження проти України № ACCC/C/2014/118 щодо укладання УРП на Юзівській та Олеській площах у 2013 році. Серед порушень, на які вказав позивач – МБО «Екологія-Право-Людина» – проведення екологічної експертизи (тодішній «аналог» ОВД) після підписання УРП на Юзівській площі та недотримання зобовʼязань про участь громадськості в оцінці впливу на довкілля в обох проектах.

Аналітичний центр DiXi Group закликає провести додаткові консультації зі стейкхолдерами, наприклад у форматі Багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ), аби не допустити порушення Україною своїх зобов’язань та виробити прийнятні, необтяжливі для бізнесу механізми залучення місцевих громад до схвалення планованої діяльності та проведення ОВД.

З проблематики проведення ОВД у видобувних галузях експерти DiXi Group готують окреме дослідження, яке буде представлене на початку 2020 р., та пропонують провести публічне обговорення відповідних рекомендацій.

Коментарі

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

img

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля