"Газпром" розуміє лише силу

Лише цілеспрямований тиск на російський "Газпром", підкріплений юридичними аргументами, дозволяє добиватися необхідних поступок. Таку думку висловив експерт аналітичного центру DiXiGroup Роман Ніцович.

 

"Непоступливу позицію російського "Газпрому" можна порівняти хіба що лише із стилем міністра закордонних справ СРСР Андрєя Громика, якого на Заході називали "містером Ні". При цьому, силове продавлювання власних позицій якнайкраще підходило до виконання функцій політичних, зокрема застосування енергетичної зброї.

 

Проте, часи змінилися, і "Газпром" починає це розуміти. Адже логіка побудови єдиного газового ринку в ЄС базується не лише на корпоративних інтересах. Спочатку росіяни досить впевнено ставилися до судових позовів, покладаючись на підтримку європейських компаній-партнерів.

 

Однак, період високих цін на ресурси та зростання попиту закінчився, а "газові війни" останніх років остаточно поховали довіру між сторонами. Падіння продажів газу та відповідної виручки стали загрозою фінансовій стабільності "Газпрому", не кажучи про майбутнє всіх його "потоків".

 

І вже зараз російський монополіст йде на суттєві поступки. Так, розуміючи перспективу багатомільярдних штрафів, компанія просить Єврокомісію про позасудове рішення в антимонопольній справі. Також росіяни планують зустріч із польською PGNiG, яка у травні подала позов до Стокгольмського арбітражу.

 

До речі, в цьому ключі слід розглядати і парафування протоколу про постачання газу до України. Консолідована позиція України та ЄС, підкріпленої сильними аргументами у вигляді диверсифікації та фінансових ресурсів, змусила керівництво РФ спочатку до діалогу, а потім – і до поступок."

Роман НіцовичДиректор з досліджень
НАШІ ПЛАТФОРМИ

Інформаційно-аналітичний ресурс«Українська енергетика UA-Energy.org» є унікальною платформою для інформування

UA-ENERGY.ORG

Сайт коаліції, що об'єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

enref.org

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

eiti.org.ua

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

newgas.org.ua

Відкритий дискусійний онлайн майданчик, який дає можливість усім охочим запропонувати конструктивну, реалістичну стратегію

ENKARTA.ORG