logo
en

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Президент підписав закон, яким змінено умови підтримки виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії. Документ передбачає реструктуризацію «зеленого» тарифу в бік скорочення (без пролонгації строку застосування), прискорений графік посилення відповідальності виробників з ВДЕ за небаланси та низку інших рішень.

Здавалося би, багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

По-перше, зафіксоване в Законі рішення базується на дуже хиткому консенсусі, причому не усіх гравців ринку. Зокрема, частина девелоперів на ринку сонячної енергетики, виступила проти нових ставок «зеленого» тарифу. Вони мотивували свою позицію збитковістю проектів після реструктуризації, особливо в умовах непродовження строку підтримки. Оскільки не оприлюднено розрахунків, що лягли в основу оновлених ставок «зеленого» тарифу, вже зараз звучать погрози про судові та арбітражні позови. Хоча всі попередні місяця переговорів були спрямовані на те, щоб уникнути подібного сценарію.

Уряд міг взяти на озброєння розрахунок обґрунтованої ставки дохідності (rate of return), що враховує як кон’юнктуру ринку, розвиток технологій та пов’язане із цим здешевлення вартості проектів, так і характерні для сектору і країни ризики. Нові ставки «зеленого» тарифу, таким чином, могли враховувати особливості кожної технології (сонце, вітер) і рік введення установки в експлуатацію, будучи економічно обґрунтованим рішенням.

По-друге, закон не вирішує всієї проблеми суттєвих фінансових небалансів, що виникли на ринку через недосконалу систему ПСО. За оцінками самих розробників, закон дозволить скоротити дефіцит кошторису «Гарантованого покупця» лише на 6,4 млрд грн на рік. Тоді як станом на липень це підприємство сформувало борг перед генерацією на ВДЕ у розмірі 19,4 млрд грн.

Як наслідок, багато компаній-операторів опинилися перед ризиком банкрутства та надзвичайно зацікавлені у погашенні боргу. Очевидно, для врегулювання ситуації необхідні додаткові рішення, які дозволять вивести «ГарПока» у фінансовий плюс на тривалий період. В іншому випадку, навіть з новими ставками «зелених» тарифів борги зберігатимуться, і частина власників установок ВДЕ будуть змушені їх продати у випадку дефолту або банкрутства. Не виключено, що ситуація буде корисною особам або компаніям, які мають намір скупити активи ВДЕ за привабливою ціною та сформувати власний енергетичний бізнес.

По-третє, документ по суті запроваджує прямі бюджетні субсидії виробників ВДЕ, що суперечить європейським принципам роботи ринку електроенергії та правилам надання державної допомоги. Ця новація ще далі віддаляє «зелену» генерацію від повноцінної участі в ринку.

Крім того, дофінансування як мінімум 20% витрат «ГарПока» на купівлю електроенергії у виробників ВДЕ з державного бюджету складатиме мільярди гривень на рік. У законі не прописані «компенсатори» цих бюджетних витрат, тобто джерела додаткових доходів або статті, з яких будуть перерозподілені видатки. Наразі незрозуміло, звідки надходитимуть додаткові фінансові ресурси, а тому існує ймовірність, що держава і далі накопичуватиме нові борги перед виробниками.

Цікаво, що при внесенні цієї правки депутати не поцікавилися наявністю фінансово-економічного обґрунтування або хоча би проведених консультацій з Мінфіном щодо реалістичності здійснення цих багатомільярдних видатків. Не отримав належної уваги і шлях, що вже передбачений меморандумом між урядом і «зеленими» інвесторами – залучення кредитів міжнародних фінансових установ (як-от ЄБРР) під державні гарантії.

По-четверте, сумнозвісні правки про «зелену» електрометалургію, для якої буде застосовано «знижку» до тарифу на передачу. Питання залишаються як до критеріїв віднесення до «зелених» металургів (прямі викиди не більше 250 кг CO2 на тону продукції та виключно електродуговий метод), так і в цілому до дискримінаційного характеру підтримки відносно інших екологічно ефективних виробництв і галузей.

За оцінками ЗМІ, під преференції підпадають «Інтерпайп Сталь» (Віктор Пінчук), «Дніпроспецсталь» (акціонери, пов’язані з VS Energy), «Електросталь» (Ігор Андрєєв) та «Азовелектросталь» (Олександр Савчук). Проте, цей перелік може бути неповним, – реальність покаже.

Звісно, зміни можна розглядати не як лобізм, а як додатковий стимул переходу підприємств, що використовують доменні печі та базові кисневі печі, на електродуговий метод виробництва. Проте такі рішення, безумовно, мають прийматися за узгодженням із урядом, де нещодавно навіть з’явився профільний віцепрем’єр з питань стратегічних галузей промисловості.

По-п’яте, сам стиль прийняття закону – у звичному хаосі «турборежиму» – є порушенням Угоди про асоціацію з ЄС. Відповідно до зобов’язань, зазначених у Додатку XXVII, Україна «утримується від будь-яких дій, які можуть зашкодити меті або результату наближення її внутрішнього законодавства до законодавства ЄС». Для цього, наша держава має проводити консультації з Єврокомісією щодо сумісності законопроєктів з положеннями права ЄС.

Закон про зміни в системі підтримки ВДЕ, безумовно, стосується конкретних зобов’язань як за Угодою, так і за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства. Мова йде про Директиву 2009/28/ЄС щодо стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел, імплементація якої має сприяти повній інтеграції українського ринку електроенергії до ЄС.

Оновлений Додаток XXVII ратифіковано у червні 2019 року, наразі Україна та ЄС вирішують як має виглядати процедура консультацій, щоб бути ефективною. Але якби текст законопроекту до другого читання – особливо зі схваленими правками щодо «зеленої» металургії – потрапив до експертів Єврокомісії, висновок Брюсселя міг би бути негативним.

Роман Ніцович, директор з досліджень DiXi Group

Коментарі

img

Дарина Кулага

молодший аналітик DiXi Group

Дієвих рішень щодо боргів перед “зеленою” генерацією поки не запропоновано

Уряд фактично поклав повну відповідальність за врегулювання ситуації на Регулятора та оператора системи передачі. За словами прем’єр-міністра, регуляція ними ринку має забезпечити розрахунки з ВДЕ.  

img

Олена Павленко

президент DiXi Group

Зупинка Північного потоку-2 має стати частиною «єдиного голосу» ЄС

Трагедія з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального змінила погляди німецької політичної еліти. Наполягання на лише німецьких інтересах ослабло, і сьогодні Німеччина більш відкрита до формування спільної європейської позиції

img

Роман Ніцович

директор з досліджень DiXi Group

До чого не «дотягнувся» новий закон про «зелену» енергетику

Багатомісячний «серіал» політичних дискусій між урядом та інвесторами у ВДЕ завершено. Проте, насправді новий закон може так і не вирішити проблему, і для цього є щонайменше 5 причин.

img

Роман Ніцович, Дарина Кулага

директор з досліджень DiXi Group, експерт-консультант DiXi Group

Лише підвищення тарифу на передачу не вирішить кризи на ринку електроенергії

Оскільки борги «ГарПоку» продовжують накопичуватись, зростання тарифу є неминучим кроком для забезпечення виплат виробникам ВДЕ у майбутньому. Разом з тим, навіть підвищення тарифу в два рази буде недостатньо для повного вирішення проблеми.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

09 ЧЕРВНЯ 2020

Перекрити лазівки. Якими можуть стати нові санкції США проти російських “потоків”

На розгляд Конгресу США представили законопроєкт, що доповнює нинішній санкційний режим щодо «Північного потоку-2» та «Турецького потоку». Про що в ньому йдеться?

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

01 ЧЕРВНЯ 2020

Для розділення платіжок за електроенергію поки немає передумов

Поточний тариф, навіть верхня його ставка, не відображає реальні витрати, понесені на виробництво, закупівлю та доставку електроенергії домогосподарствам, оскільки в країні застосовується приховане перехресне субсидіювання населення через механізм ПСО. Нині тариф у платіжках подається без розділення на товарний та транспортний компоненти електроенергії.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

26 ТРАВНЯ 2020

Європейський зелений курс та українська енергетика: quo vadis?

Керівництво ЄС бачить порятунок від кризи саме в амбітному Європейському "зеленому" курсі. А що це означатиме для українського енергетичного сектора?

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

18 ТРАВНЯ 2020

Рішення по Nord Stream 2: за остаточну перемогу треба боротися

Рішення німецького регулятора BNetzA щодо правового поля, в якому може функціонувати «Північний потік-2», є проміжною перемогою для України.

img

Андрій УРСТА

стажер аналітичного відділу DiXi Group

15 КВІТНЯ 2020

Наскільки сталим є тренд зниження цін на пальне?

Можна виділити наступні основні фактори, що впливають на роздрібні ціни нафтопродуктів: вартість нафти, курс долара, а також баланс роздрібного ринку.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

13 КВІТНЯ 2020

Нафтовиробники об’єднуються перед “розстрілом”

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці, проте не факт, що відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

img

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку

10 КВІТНЯ 2020

ОВД – проблема чи необхідний елемент сталого розвитку?

Після більш ніж 2-х років імплементації цього Закону аналітичний центр DiXi Group вирішив дослідити питання впровадження процедури ОВД і розібратися, які ж проблеми виникають у видобувної компанії, чи можна цьому зарадити і як це зробити.

img

Богдан Серебренніков

Менеджер з організації консультативних послуг в сфері аналітичної діяльності

09 КВІТНЯ 2020

Коронавірус та системні дисбаланси ринку електроенергії

Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором та карантинними заходами.

img

Роман Ніцович

Директор з досліджень

08 КВІТНЯ 2020

На нафтовому ринку – “ідеальний шторм”

Нинішня ситуація на світовому нафтовому ринку є "ідеальним штормом" для країн-виробників, проте для країн-споживачів нафтопродуктів є можливістю досить дешево сформувати запаси пального.

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля

Наші платформи

img

Незалежна платформа для публічного діалогу з питань розвідки та видобутку нетрадиційного газу

img

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

img

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

img

Сайт коаліції, що об’єднує експертів провідних аналітичних центрів та громадських організацій у галузі енергетики та охорони довкілля